Wi-Fi 6 - це один з нових стандартів Wi-Fi, при використанні якого ви отримаєте менше затримок та підвищену швидкість передачі даних.
Ключовими особливості стандарту Wi-Fi 6 є підтримка таких технологій, як OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access), MIMO (Multiple-Input, Multiple-Output) та BSS Coloring (Basic Service Set Coloring).
Нижче розглянемо детальний принцип роботи цих технологій.
Що таке OFDMA?
OFDMA - це технологія, яка дозволяє одночасно передавати дані на декілька пристроїв, зменшуючи затримку та збільшуючи швидкість передачі даних. Кожному приладу надається окремий канал для передачі даних, що забезпечує більш ефективне використання доступного простору.
Які проблеми вирішує OFDMA?
Попередні стандарти Wi-Fi були спрямовані на прості задачі, такі як перегляд веб-сторінок, електронну пошту, тощо. Сьогодні користувачів не тільки більше по кількості, але й вони виконують більш об'ємні функції з передачі даних.
Загальний трафік, спричинений одночасними запитами, призводить до зниження швидкості передачі даних, так як клієнти повинні утворити чергу для завершення передачі. OFDMA вирішує проблему перенасиченості, дозволяючи одночасно обслуговувати декілька користувачів та ефективніше розподіляти пропускну здатність.
Як працює OFDMA?
Один зі способів пояснити, як працює OFDMA - це використати аналогію з вантажними автомобілями.
З Wi-Fi 5 кожна "вантажівка" могла перевозити лише "вантаж" одного користувача. Але з Wi-Fi 6 та OFDMA вантажівка може бути завантажена вантажем декількох користувачів. Також, її графік доставки може бути оптимізований для швидкості та ефективності.
OFDMA розділяє канал Wi-Fi на менші блоки частот, які називаються ресурсними блоками (РБ). Точка доступу може спілкуватися з декількома клієнтами, призначаючи їм конкретні РБ.
Кількість РБ, які призначені для кожного клієнта визначається залежно від обмежень пристрою, вимог якості обслуговування (QoS) та розміру пакетів. Ця гнучкість у плануванні разом з паралельністю OFDMA підвищує ефективність використання часу передачі даних в ефірі. Це дозволяє більшій кількості користувачів отримувати більші об'єми даних з меншою затримкою та меншою ймовірністю погіршення якості сигналу через перенасиченість мережі.
Що там по MU-MIMO?
Технологія MU-MIMO дозволяє одному маршрутизатору спілкуватися з кількома пристроями одночасно. Зокрема, MU-MIMO технологія Wi-Fi 5 дозволяє маршрутизатору спілкуватися з чотирма пристроями одночасно і підтримує лише downlink MU-MIMO. За допомогою технології MU-MIMO Wi-Fi 6, яка має кращу продуктивність, маршрутизатор може спілкуватися до восьми пристроями одночасно і підтримує як uplink, так і downlink MU-MIMO.
Наведемо аналогію - що чотири смуги на дорозі збільшуються до восьми смуг, і транспортні засоби (пристрої) більше не стоять у черзі та не пересуваються через один і той же вихід, а можуть одночасно та ефективно рухатися виїжджаючи чи в'їжджаючи на різні смуги.
Що таке BSS Coloring?
Щоб краще зрозуміти технологію Wi-Fi 6, потрібно оглянутися на попередні стандарти Wi-Fi, такі як 802.11n (Wi-Fi 4) і 802.11ac (Wi-Fi 5). Вони працювали за однаковим принципом: при включенні WiFi на пристрої (наприклад, ноутбуку чи смартфоні), він сканує радіочастоти на каналі, на якому працює Wi-Fi маршрутизатор. Якщо на цьому каналі вже відбувається передача даних від сусідньої мережі, то доведеться почекати, поки канал буде знову вільним для передачі даних. Це знижує швидкість передачі даних і збільшує час очікування.
BSS Coloring в Wi-Fi 6 (802.11ax) дозволяє розмічати кожен пакет даних унікальним ідентифікатором, або "кольором". Це означає, що на одному каналі можуть передаватися дані для різних клієнтів у різних мережах одночасно. Кожен клієнт отримує лише пакети, які призначені для нього, завдяки цьому "розмальовуванню".
Як ми бачимо, BSS Coloring - це важлива технологія WiFi 6, яка допомагає збільшити продуктивність і ефективність мережі в умовах високої щільності пристроїв і мереж. Вона дозволяє призначати кожному пакету даних свій цифровий підпис, що дозволяє передавати багато даних у різних мережах, призначених для різних клієнтів на одному каналі, а кожен із них приймає лише ті, які адресовані йому завдяки цьому "розмальовку". В результаті зменшується кількість конфліктів та падає час очікування, що призводить до покращення швидкості та продуктивності мережі
Wi-Fi 6.